Jest czymś zupełnie magicznym, ze wchodząc na teren stadniny, niezależnie jak ciężki miałam dzień, czuję się odprężona i szczęśliwa. Zupełnie mnie to zaskoczyło. Trafiliśmy do stadniny uciekając przed hałasem centrum miasta a otrzymaliśmy o wiele więcej.

Konie, tak jak inne zwierzęta maja zupełnie szczere i naturalne reakcje w relacji z człowiekiem, nie są krytyczne wobec nas. Konie to zwierzęta naturalnie stadne, mające swoją osobowość, swoje lęki i humory. Są też bardzo wrażliwe na nastroje otoczenia – i tę empatię mają bardzo dobrze rozwiniętą.

Konie boją się frustracji człowieka, przejawów agresji i złości. Relacja człowiek – koń działa jak lustro: jeśli jesteś zdenerwowany- Twój koń to czuje i też jest spięty, nerwowy jak Ty!

Reagują adekwatnie do emocji jeźdźca- przy nastawieniu negatywnym reakcja jest negatywna, a przy pozytywnym pozwalają nam nawiązać z nimi więź.

Kiedy jeździec zrozumie tę zależność, może spokojnie poznawać siebie w tej relacji i dzięki temu stawać się lepszym człowiekiem.

Jaki to ma związek z dziećmi?

Otóż z uwagi na te fakty już w literaturze starożytnej Grecji opisywano jak bardzo cenioną metodą terapii m.in u dzieci jest hipoterapia.

Kontakt z tymi zwierzętami okazał się bardzo pomocny nie tylko u zdrowych dzieci i dorosłych, ale także w przypadku wielu przeróżnych schorzeń.

Wskazania do terapii można długo wyliczać, mogą być to dzieci z autyzmem, opóźnieniem rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego i intelektualnego, z zespołem Downa, po urazach mózgu, z zaburzeniami zachowania i wieloma innymi problemami. We wszystkich przypadkach efekty były wspaniałe.

Tworzenie więzi emocjonalnej

Hipoterapia to nie tylko jazda konna, małe dzieci też mogą doświadczyć magii tych zwierząt. Głaskanie, czesanie grzywy, przytulanie, a dla starszych dzieci jest też pomoc przy siodłaniu czy karmieniu też jest bardzo ważna i pomaga nawiązać więź. Na każdym etapie wieku dziecka jakość tego kontaktu ze zwierzęciem się zmienia, ewoluuje wraz z dzieckiem.

Zarówno zdrowe malutkie dzieci, ale też często starsze mają ogromny problem z wyrażeniem werbalnym swoich uczuć i potrzeb opiekunom, czasem nawet agresją i frustracją. Wówczas nieoceniony jest kontakt fizyczny ze zwierzęciem i ta szczerość reakcji zwierzęcia, które daje „Feedback” naszego zachowania, pozwala je dostrzec i prowadzi do lepszego komunikowania się oraz wyrażania uczuć. Uczy nawiązywania zdrowej relacji z ludźmi w przyszłości tej bliskiej ale też odległej.

Rozwój ruchowy i umiejętności językowe

Podczas jazdy konnej czy nawet zwykłego oprowadzania dla maluchów, dziecko jest naturalnie zmotywowane do poruszania się. Wspomaga to zarówno prawidłową postawę ciała, jak również rehabilitację ruchową dzieciaków z poważnymi problemami układu ruchowego. Postępy są ogromne i szybko widoczne. Często problemy z mową u dzieci wynikają z zaburzeń jedynie motorycznych i wówczas również hipoterapia stanowi pewnego rodzaju kamień milowy.

Wzrost pewności siebie i kontrolowanie emocji

Zawsze gdy dziecko nauczy się czegoś nowego, jego poczucie własnej wartości wzrasta! Dziecko zaczyna ufać swoim decyzjom i jest zachęcone do dalszej nauki. To też uczy wytrwałości! Dzieciaki uczą się kontrolować strach, złość, oraz jak utrzymać spokój mimo niepewności tak aby wykonać zamierzone zadanie i nie przekraczania pewnych granic. Gdy uda się zadanie wykonać, satysfakcja i motywacja do dalszej pracy z końmi jest jeszcze większa.

Poczucie własnej wartości jest kształtowane tylko w pierwszej dekadzie naszego życia! Dlatego tym bardziej warto o to zadbać.

Uzdrawiającą moc relacji z końmi

W miarę nawiązywanej relacji ze zwierzęciem, oraz poprawiających się umiejętności jeździeckich kontakt ten staje się uspokajający i w wielu przypadkach również leczniczy. Dzieci doświadczają bezwarunkowej lojalności, i uczą się prawdziwej odpowiedzialności.

Następuje poprawa motorycznych możliwości, psychologicznych a przez to także naukowo dowiedziona poprawa szeroko pojętej jakości życia .

Taka prawdziwa, głęboka relacja międzygatunkowa ma moc przemiany całego życia na lepsze!

ZAJRZYJ DO INNYCH WPISÓW:

A MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ COŚ ZE SKLEPU?