Teraz kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte rodzice wychodzą z siebie aby stanąć na wysokości zadania i wspierać w nauce swoje dzieci tak aby przy okazji czerpały z tego przyjemność.
Kiedy zastanowisz się jak wiele uczy się człowiek w pierwszych latach życia pewnie się domyślasz że stworzenie odpowiednich warunków dla tego procesu robi ogromną różnicę dla całego późniejszego życia Twojego dziecka. I niezależnie od okoliczności każde dziecko korzysta na spełnieniu tych warunków, a rodzice i opiekunowie mogą w ten sposób być sprawcami sukcesu edukacyjnego dziecka.
Zadbaj o pozytywny sposób myślenia nt nauki
Dzieci są niejako zaprogramowane do nauki wiedzy o otaczającym świecie a nieustająca ciekawość tylko w tym pomaga. Ale wszystko możemy zepsuć. Jeśli dziecko będzie miało negatywne skojarzenia związane ze swoją ciekawością i dociekliwością to niestety… ten naturalny głód wiedzy zostanie zduszony. Stracą poczucie pewności siebie, stwierdzą, że są rzeczy w których nigdy nie będą wystarczająco dobre i nie będą mogły się ich nauczyć. Stopniowo tracą zainteresowanie nie widząc sensu nauki. Zaczną postrzegać naukę jako nieprzyjemną pracę która do niczego nie prowadzi a to nie sprzyja nauczeniu się czegokolwiek.
Ważne są nasze reakcje na pomysły dziecka. Niezależnie od wieku boimy się być osądzani. Jeśli czujemy że ktoś może nas ocenić negatywnie gdy popełnimy błąd – wycofujemy się i tak samo dziecko, które stopniowo zamyka się ze swoimi pomysłami w sobie.
Dlatego tak ważnym jest aby stworzyć tę przestrzeń do zadawania wszystkich pytań, do bycia dociekliwym ale bez oceniania i punktowania. Pozwólmy popełniać błędy i umiejmy dzieci w tym wspierać.
Wspieraj pasję
Niezależnie czy jesteśmy dorosłymi czy dziećmi każdy rezultat wymaga czasu i wkładu pracy, wysiłku. Proponuj różne obszary nauki i obserwuj które sprawią dziecku przyjemność. Jeśli będą miały okazję będą pracowały nad tą pasją i mogą wiele osiągnąć, a nawet mały sukces będzie dla nich wielkim osiągnięciem i źródłem dalszej motywacji.
Ważnym byłoby aby zaszczepić tę radość z nauki a najlepszym na to sposobem jest aby dowiedziały się o tym od rodziców. Najlepszą nauką jest doświadczenie. Rozmawiajmy z dziećmi o tym co nas interesuje, co zaciekawiło, co sprawiło że bardzo chcieliście dowiedzieć się więcej na jakiś temat i dlaczego. Może jakieś zagadnienie zaciekawiło was dzięki dociekliwości waszego dziecka? Ja na przykład nigdy nie wiedziałam, że niektóre wielkie koty ryczą a inne miauczą, a dzięki mojej Córce takie tematy, jak również inne fakty nt wielkich i małych kotów nie są mi obce. Pomóż dziecku eksplorować ciekawią go tematy.
I pamiętaj – wspieraj pytania! Zaczynając od tych pierwszych „dlaczego”, poprzez bardziej szczegółowe np. „jaka firma zbudowała dom naszej pani nauczycielce?” Czy też „jaki kolor mają Anioły?” , aż po poważne pytania nastolatków.
Taka wrodzona ciekawość jest najcenniejszym darem – pytać i znajdować odpowiedzi – to klucz do sukcesu.
Rozmawiaj z dzieckiem
Badania kliniczne wykazują że dzieci rozmawiające z dorosłymi mają lepsze efekty edukacyjne. Podaruj dzieciom swój czas i poświęć go także na rozmowy, pytania i odpowiedzi które pomogą dziecku poukładać sobie wiedzę o świecie i stopniowo myśleć na wyższym poziomie. Od zawsze wiedzę uzyskiwaliśmy od starszyzny, to oni przekazywali swoje doświadczenia i mądrość i dajmy tę możliwość również naszym dzieciom. Tematów do rozmów to raczej nie zabraknie w żadnej grupie wiekowej. 😜
Pytaj eksperta
Nauczyciel twojego dziecka ma szeroką wiedzę pedagogiczną i pomoże ci zrozumieć mechanizm rozwoju dziecka. Nie czekajmy z tym aż będzie jakiś problem, starajmy się być w kontakcie aby lepiej poznać nasze dziecko. Jeśli dziecko ma problemy z mową, nie wymawia niektórych głosek, czy cokolwiek innego – umów się z logopedą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zachowania dziecka czy twojego w jakiejś sytuacji z nim związanej – warto poradzić się psychologa dziecięcego. Lepiej się upewnić niż popełniać błędy rzutujące na całe życie dziecka.
Kiedyś było to dość trudne czasowo i logistycznie, ale teraz kiedy wszystko jest online – nie ma wymówek – każdego specjalistę bez większych problemów znajdziesz w internecie i możesz spytać, upewnić się.
Podaruj dziecku narzędzia sukcesu
Upewnij się że dziecko ma łatwy dostęp do pomocy naukowych – książek, czasopism, globusa, atlasów przeróżnych czy gier edukacyjnych. Jestem wprawdzie przeciwniczką „cyfryzacji dzieci” ale często jest to bardzo przydatne źródło wiedzy, czasem niezbędne dla zdobycia konkretnych informacji na jakiś temat. Możemy udać się na wirtualny spacer po safari w Kenii, albo zobaczyć produkcję papieru. Możliwości są tu nieskończone.
W zależności od aktualnych potrzeb i zainteresowań.
Zapoznaj dziecko z biblioteką – teraz coraz częściej zapominamy o tym miejscu chociaż jest tez spore grono fanów i bardzo dobrze. To miejsce ma swoją magię – wywołuje głód wiedzy!
Ja w szkole podstawowej miałam możliwość pomagania w bibliotece szkolnej przy układaniu książek i różnych tego typu pracach ale przy okazji mogłam tam przychodzić podczas przerw między lekcjami i sobie czytać, przeglądać, szukać, szperać. I uwierzcie, że to najfajniejsze doświadczenie z podstawówki. Do tej pory jak o tym myślę to przypomina mi się zapach książek w tej bibliotece.
Nie panikuj
Jeśli martwisz się czy wspierasz w nauce swoje dziecko odpowiednio to pamiętaj, że ten czas nie będzie trwał wiecznie. Niebawem się skończy a Ty możesz go wykorzystać aby lepiej poznać swoje dziecko. Może dla odmiany ono nauczy czegoś Ciebie. Pamiętaj że wiele osób kształci swoje dzieci w formie tzw home schoolingu czyli edukacji domowej i… są wspaniałe efekty tegoż procesu. Tak jak chodzenie do szkoły nie gwarantuje wykształcenia tak samo nauka w domu nie grozi utratą zdolności do dalszej nauki. Wręcz przeciwnie – poszukajmy nowych możliwości. Każda sytuacja jest jednocześnie okazją do rozwoju. Wykorzystamy i tą!
Czego i sobie życzę – Powodzenia również dla Was!
INNE WPISY:
- 6 sposobów na restart mózgu po trudnym roku 2020
- Najciekawsze wydarzenia i atrakcje online nie tylko na Święta!
- Seria: Pachnące opowieści
- Zabawy na dworzu a wzrok – czy jest związek?
- Doktor Dolittle – recenzja
ZAJRZYJ TEŻ DO SKLEPU:
-
PLATFORMA Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI ePlecak Zdolniachy36,00 zł / 32 days
-
Myślenie krytyczne dziecka – eBook – teoria +ćwiczenia42,00 zł
-
“Ćwiczenia z szyfrowania” eBook – PDF32,00 zł
-
Pakiet ćwiczeń GŁÓWKOWANIE eBook w PDF27,00 zł
-
Pakiet ćwiczeń – RYSOWANE REBUSY – eBook PDF17,00 zł
-
Pakiet ćwiczeń – ZDALNA EDUKACJA – eBook w PDF21,00 zł
-
GRA PLANSZOWA HEXA M5 – PDF do wydruku27,00 zł
-
ZESTAW GIER PLANSZOWYCH – wersja PDF38,00 zł
-
GRA PLANSZOWA HEXA M5 – PDF + wersja papierowa37,00 zł