Większość z ludzi na całym świecie odczuwa skutki trudnych wydarzeń ubiegłego roku. Nawet jeśli nie finansowe to na pewno psychicznie było wiele wyzwań. Maseczki które prawdopodobnie wpiszą się na stałe w nasze życie, ograniczenie kontaktów społecznych, pozbawienie wyjazdów wakacyjnych a nawet służbowych.

Teraz gdy pojawiła się realna wizja powszechnych szczepień jest nadzieja że wrócimy do normalności i będziemy szczęśliwsi w tym nowym roku 2021.

 

Jednakże miesiące złości, żalu i samotności mogą z łatwością stworzyć spiralę negatywnych myśli z której ciężko się wydostać.

 

Dlaczego? Ponieważ chroniczny stres zmienia strukturę mózgu!

A gdy mamy bardzo osłabiony nastrój możemy utracić chęć wykonania kroku w kierunku poprawienia go sobie tak aby przełamać te negatywne uczucia.

Aby cieszyć się życiem w roku 2021 potrzebujemy pozbyć się destrukcyjnych nawyków i odzyskać naszą wcześniejszą pozytywną energię.

Może to czasem oznaczać konieczność przymuszenia się do konkretnych czynności które wiemy że przyniosą nam radość i poprawę nastroju. Jednak jeśli doświadczasz bardziej nasilonych objawów, z którymi nie umiesz sobie poradzić – koniecznie skorzystaj z porady psychologa i psychiatry – być może dodatkowe działanie leków pomoże w Twoim przypadku.

Tutaj przedstawiam 6 naukowo potwierdzonych sposobów które pomogą zmienić Twój mózg na lepsze!

 

Bądź miły i pomocny

Dobroć, altruizm i empatia mają wpływ na mózg. Przeprowadzono badanie naukowe dowodzące że złożenie datku na organizację charytatywną uruchamia region mózgu odpowiadający za system nagród w podobny sposób jak w sytuacji otrzymywania pieniędzy.

Wolontariat nadaje także sens i dodatkowe znaczenie naszemu życiu, torując drogę do szczęścia, zdrowia i dobrostanu.

Starsi dorośli którzy podejmują wolontariat regularnie odczuwają także większą satysfakcję z życia, rzadziej odczuwają złość i objawy depresyjne.

W skrócie mówiąc: pomagając innym – uszczęśliwiamy siebie!

 

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są powiązane zarówno z poprawą zdrowia fizycznego jak i psychicznego, nie wyłączając problemów kardiowaskularnych czy zmniejszenia nasilenia depresji.

W dzieciństwie dodatkowo aktywność fizyczna przyczynia się do lepszego funkcjonowania w szkole – jako że wpływa na poprawę umiejętności kognitywnych. U młodych dorosłych przekłada się to na zdolność znalezienia lepszej pracy.

 

U starszych dorosłych pomaga utrzymać zdolności poznawcze, opierać się chorobom neurodegeneracyjnym takim jak np. demencja.

Co więcej, badania wykazały, że osoby które poświęcały więcej czasu na fitnes, rozwijały większą objętość mózgu, co wpływa na dalszą poprawę umiejętności kognitywnych także w zaawansowanym wieku.

Ludzie którzy ćwiczą – żyją dłużej!

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić aby zresetować mózg jest wyjście na energiczny spacer, bieg, albo przejażdżkę rowerową. Pamiętaj jednak aby wybrać aktywność którą lubisz, w przeciwnym razie efekty będą znacznie gorsze.

 

Zdrowe jedzenie

Żywienie ma zasadniczy wpływ na rozwój zdrowego strukturalnie i funkcjonalnie mózgu. Pozwala na właściwe tworzenie nowych i utrzymywanie obecnych połączeń pomiędzy neuronami mózgu, co jest krytycznie ważne dla prawidłowego rozwoju kognitywnego i naukowego na poziomie nawet akademickim.

 Wcześniejsze badania wykazały że długotrwały niedobór substancji odżywczych może prowadzić do strukturalnego i funkcjonalnego uszkodzenia mózgu, podczas gdy dieta dobrej jakości jest powiązana z większą objętością mózgu.

W jednym z badań obejmującym 20000 uczestników z terenu UK wykazano, że wyższe spożycie płatków owsianych jest powiązane z długoterminowymi korzyściami związanymi ze zwiększeniem objętości istoty szarej mózgu – czyli kluczowego komponentu centralnego układu nerwowego, dzięki czemu możliwy jest rozwój umiejętności poznawczych człowieka.

Natomiast dieta bogata w cukry, tłuszcze nasycone, kalorie uszkadza układ nerwowy. Prowadzi też do obniżenia zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronalnych, co pogarsza zdolności kognitywne.

Niezależnie od wieku, należy pamiętać o dobrze zbalansowanej diecie bogatej w owoce, warzywa i płatki owsiane.

 

Utrzymywanie kontaktów społecznych

Samotność i izolacja społeczna była powszechna w różnych grupach wiekowych, kulturach – a od czasu COVID-19 jeszcze nasiliły się. Bezsprzecznie udowodniono naukowo że izolacja społeczna jest szkodliwa dla zdrowia fizycznego, kognitywnego i psychicznego.

W jednym z ostatnio przeprowadzonych obserwacji zauważono, że powszechne są negatywne efekty izolacji związanej z aktualną pandemią, ale w mniejszym stopniu dotyczą osoby które utrzymywały podczas lockdownu kontakty z bliskimi.

Kontakty społeczne i zmniejszające się poczucie samotności jest powiązane też z obniżonym ryzykiem śmiertelności oraz wielu chorób.

Interakcje społeczne i ich rozwój i poszerzanie uruchamiają w mózgu ośrodek nagrody a co się z tym wiąże uwalniają pozytywne emocje.

Jednak w chwili obecnej samotność i izolacja społeczna są coraz częściej wymieniane jako aktualnie największy problem zdrowia publicznego, które wymagają stanowczego i skutecznego działania.

W 2021 bądź w stałym kontakcie ze znajomymi i rodziną, ale też pomyśl o poszerzeniu horyzontów i nawiązaniu nowych kontaktów.

 

Naucz się czegoś nowego

Mózg zmienia się w tzw. krytycznych momentach rozwoju, ale jest to proces długofalowy trwający całe życie.

Nowe doświadczenia, takie jak nauka nowych umiejętności, modyfikuje mózg zarówno funkcjonalnie jak i jego strukturę.

Udowodniono na przykład żonglowanie rozwija strukturę istoty białej mózgu (warstwa włókien nerwowych) poprzez aktywację układu wzrokowo-ruchowego.

Podobnie muzycy mają bardziej rozwiniętą istotę szarą mózgu w ośrodkach odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji dźwiękowych. 

Tak samo nauka języków obcych zmienia strukturę mózgu w zależności od momentu rozpoczęcia nauki oraz od sposobu nauki liczby języków.

Ostatnie publikacje zauważają że stymulujące mózg aktywności czasu wolnego jak np. szachy, zwiększają rezerwy mózgu, które poszerzają zdolności do adaptacji i chronią rozwój procesy poznawcze.

 

Śpij dobrze

Sen jest kluczowy w życiu człowieka, a jednak wiele osób nie rozumie związku pomiędzy zdrowym snem i procesem snu.

Wiele osób twierdzi, że potrzebuje 2 czy 4 godziny snu dziennie, ale nie pozostaje to bez poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wystarczy popatrzeć na osoby wykonujący zawód wymagający pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych – np na pracowników służby zdrowia. Dobowy rytm snu mamy zwykle totalnie zaburzony. Praca po 24h co drugi a zwykle i więcej – czasami wymagane są dyżury nawet 72h ciągiem. Najczęściej nie z chęci zarobku jak wiele osób myśli, ale z konieczności, bo jest za mało personelu na danym oddziale.

Kto jest w stanie zachować zdrowie w takich warunkach? NIKT. Coś za coś. Jeśli dotrzeć do statystyk średniej wieku lekarza (podejrzewam, że w grupie ratowników medycznych będzie podobnie albo i gorzej) to zauważycie jak słabo wypada na tle społeczeństwa.

Podczas snu mózg reorganizuje się i „doładowuje”, usuwa toksyczne substancje, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego.

Sen jest bardzo istotny aby przetwarzać doświadczenia w pamięć długotrwałą, dla zachowania funkcji poznawczych i równowagi emocjonalnej, oraz aby redukować zmęczenie mózgu.

Badania naukowe polegające na deprywacji czyli przerywaniu snu u osób badanych i analizowaniu zmian funkcji i budowy mózgu. Udowodniono zaburzenia i znaczne ubytki pamięci i uwagi oraz zmiany w ośrodku nagrody, który często zaburza funkcjonowanie emocjonalne. Sen wywiera też silny wpływ na regulację systemu odporności. Jeśli masz optymalną ilość i jakość snu  odkryjesz że masz większą ilość energii, lepiej się czujesz i jesteś bardziej twórczy i kreatywny.

 

Najlepsze życzenia noworoczne! Lepszego roku 2021!

Postarajmy się dać z siebie jak najwięcej i pomóżmy naszym rodzinom dokonać tego samego.

Inne wpisy:

Seria: Pachnące opowieści

Seria: Pachnące opowieści

Znacie serię książeczek „Pachnące opowieści”? Są na pewno 4, może więcej ale ja nie napotkałam. Polecam dla dzieci od 2 roku życia. Do którego? Hmmm. Nie ma tu ograniczeń ale myślę że dla dzieci do 7 roku życia około.  Są to: „Wilk który pachniał truskawkami” „O...

Zabawy na dworzu a wzrok – czy jest związek?

Zabawy na dworzu a wzrok – czy jest związek?

Zabawna dworze ratują wzrok zarówno dzieci jak i dorosłych: niewystarczająca ilość czasu spędzania systematycznie poza domem stanowi przyczynę światowej epidemii krótkowzroczności. Dotkniętych jest już 1,6mld ludzi, a szacuje się, że do roku 2050 połowa ludzkości...

Zajrzyj też do sklepu: