Gdy widzimy jak osoby starsze zajmują się czy bawią z dziećmi przedszkolnymi, korzyści dla osób starszych, np. dziadków wynikające z tych kontaktów są dość oczywiste.

Każda starsza osoba niejako siłą rzeczy ma więcej ruchu czy nawet można powiedzieć – fitnessu na co dzień z uwagi na to, że … przedszkolaka ciężko dogonić nie tylko fizycznie ale i w pomysłach na nowe zabawy a także w jego wymaganiach co do nas.

W badaniach naukowych analizujących programy aktywności osób starszych z dziećmi jasno wykazano poprawę zarówno kondycji psychicznej jak i fizycznej oraz wydłużenie średniej długości życia osób starszych. Szczególnym i chyba najważniejszym rodzajem kontaktów z osobami starszymi jest kontakt z dziadkami. A więź taka jest niesamowita.

Moja Babcia Jadwiga miała dla mnie i mojego Rodzeństwa oraz Kuzynki zawsze świeże jagodzianki, a czasem gumy Donald. Zawsze miała przygotowaną super opowieść i ten czas był niezapomniany.

Pytanie: Co to zmienia w rozwoju dzieci?

Często uważa się że dziadkowie „rozpieszczają” wnuki. Tak jakby zbyt duża ilość miłości mogła komuś zaszkodzić. Dziś wiemy że miłość może dzieci tylko wzmacniać i czynić je silniejszymi.

Oto 6 przykładów korzyści silnej więzi wnuków z dziadkami:

1. Budowa systemu wsparcia

Badania naukowe prowadzone na uniwersytecie w Oxford udowodniły że dzieci które mają częsty kontakt z dziadkami mają mniej problemów emocjonalnych i z zachowaniem oraz lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach i po traumatycznych wydarzeniach takich jak rozwód czy problemy z rówieśnikami w szkole.

Dlaczego tak się dzieje?

Dziadkowie są w stanie rozluźniać napięcia w naszej rodzinie która może czuć stres w nowej sytuacji – rodzicielskiej oferując wnukom więcej stabilizacji od samego początku. Nasi rodzice i dziadkowie zwykle przeżyli już różne koleje losu i z przez to stają się świetnymi doradcami i pomocnikami w rozwiązywaniu pojawiających się problemów, są też skarbnicą wiedzy praktycznej.

2. Posiadanie tożsamości międzypokoleniowej zwiększa umiejętności dziecka do przystosowywania się do nowych sytuacji

Inne badanie naukowe sugeruje że posiadanie tożsamości międzypokoleniowej lub rozumienie historii rodziny oraz umiejscowienie w tym siebie samego, pomaga dzieciom lepiej przystosowywać się czuć że lepiej kontrolują życie nawet gdy sytuacja poza życiem rodziny wymyka się spod kontroli.

Psycholodzy zajmujący się badaniem umiejętności przystosowania u dzieci po ataku terrorystycznym 11 września wykazali że dzieci które wiedziały o wiele więcej na temat historii swojej rodziny potrafiły lepiej poradzić sobie z silnym stresem.

Wiedza o tym jak ich babcie przeżyły wojnę i okupację, jak prababcie wyjechały do ameryki albo o tym jak dziadek prowadził sklep warzywny jako nastolatek pomaga dzieciom zrozumieć że są częścią czegoś większego niż tylko swój własny świat. To właśnie dziadkowie uświadamiają jak wielkie znaczenie ma historia własnej rodziny w całym dorosłym życiu.Mając tę wiedzę oraz informacje o tym że poprzednie generację przeżyły swoje własne trudne doświadczenia pomaga dzieciom uczyć się radzenia sobie z własnymi przeciwnościami losu.

3. Bliska więź z dziadkami powoduje że są one mniej krytykanckie wobec innych

Każdy z nas kiedyś się zestarzeje i na pewno nie chcielibyśmy aby następna generacja dyskryminowała nas gdy już będziemy starzy.

Na szczęście najlepszym antidotum na to jest utrzymywanie pozytywnych relacji pomiędzy dziećmi oraz dziadkami.

Badaniu naukowym obejmującym ponad 1100 belgijskich dzieci w wieku od siedmiu do 16 lat dzieci które były w bliskiej relacji z dziadkami, były też mniej stronnicze i krytyczne (nie mylić z myśleniem krytycznym) wobec starszych dorosłych. Natomiast dzieci które miały słabą relację (I nie chodzi tu o częstość kontaktów ale bardziej o ich jakość) dużo częściej wykazywały bardzo krytyczne punkty widzenia.

4. Bliska relacja z dziadkami chronić dzieci przed the presją w dorosłym życiu

W 2014 roku przeprowadzono w Bostonie badanie naukowe nad emocjonalnymi związkami pomiędzy dziadkami i dorosłymi wnukami. Wykazano znacznie niższy odsetek depresji zarówno w grupie osób starszych jak i dorosłych wnuków w porównaniu do grupy kontrolnej.

Dla dziadków bliska relacja z dorosłymi wnukami eksponuje ich na nowe pomysły natomiast dorosłe wnuki zyskują na tej relacji doświadczenia i rady życiowe które mogą uzyskać od swoich dziadków.

5. Dzieci pomagają dziadkom żyć dłużej

Dowody naukowe są oczywiste i mówią że pozostawanie w bliskiej relacji z wnukami (nawet gdy nie są one blisko) jest dobre dla każdego dzieci uczą się przystosowywać, A dziadkowie stają się zdrowsi. Wykazano i udowodniono że dziadkowie którzy opiekują się wnukami zyskują średnią pięć lat życia.

6. Babcia i Dziadek są super fajni

Podczas gdy rodzice czują presję aby sprostać odpowiedzialności rodzicielskiej dziadkowie mogą zaoferować bardziej relaksacyjną perspektywę i przypominać rodzicom o codziennych wspólnych przyjemnościach.

Wspólna rodzinna gra może być bardzo fajnym doświadczeniem zaznajamiającym wnuki z zasadami w przeróżnych grach planszowych.

Jako dziecko wielokrotnie obserwowałam nie tylko rodziców ale i dziadków grających w warcaby i szachy. Były to zawsze bardzo emocjonujące rozgrywki.

Jednak gdy ja lub któreś z mojego rodzeństwa próbowaliśmy wygrać z babcią w szachy nie było to proste nie mieliśmy taryfy ulgowej. Wówczas marzyłam, że kiedyś nauczę się tak dobrze grać aby któregoś dnia uczciwie wygrać z Babcią. Niestety nie zdążyłam ale wspomnienia tego czasu pozostaną na zawsze.

Także literatura naukowa potwierdza że dziecko może czuć się początkowo przytłoczone zaawansowanymi strategiami dziadków ale potem stanowi to dla nich bardziej wyzwanie i cel do osiągnięcia. Stopniowo pojawiają się drobne osiągnięcia. Przez to dziecko rozwija autonomię i poczucie własnej wartości.

Pomimo że w dzisiejszych czasach i w obliczu pandemii wiele rodzin jest odseparowanych technologia pozwala dziadkom pozostawiać w stałym kontakcie z wnukami i być ważną częścią ich życia.

Platformy social media takie jak Facebook, Instagram czy Twitter ale też messenger, skype, Whatsapp wszystkie te platformy pozwalają na stały i ścisły kontakt z rodziną.

Zakres pozytywnego wpływu dziadków na rozwój wnuków jest ogromny. Oferują oni miłość i wsparcie swoją mądrość życiową, przekazują tradycje, tworzą wspomnienia. Dziadkowie pozostawiają wartości, które dla wnuków pozostaną ważne do końca życia. Natomiast technologia pozwalana utrzymywanie tych silnych relacji rodzinnych.

Jest to kontakt dla obu stron niekorzystny i niezastąpiony!

INNE WPISY ZNAJDZIESZ TUTAJ:

ZAJRZYJ TEŻ DO SKLEPU: