Świat kocha czekoladę. Ja kocham czekoladę. Uważam że jem jej stanowczo za mało!

Nawet kiedyś byłam w małej manufakturze czekolady na Gwadelupie, gdzie z ich rodzimych nasion kakaowca produkowana jest cudowna czekolada. Jeśli też jesteście fanami to zasmakuje Wam tam czekolada która nigdy nie ma mniej niż 70% kakao a wśród dodatków oprócz oczywistych był m.in maniok… co dla mnie było dość zaskakujące ale i pyszne. W związku z tym że Gwadelupa leży na Karaibach to… przyrządza się tam także napój czekoladowo rumowy 😁😇 (rum także z lokalnej destylarni), ale to taka ciekawostka, która nie jest z pewnością dla dzieci! Jeśli po epidemii macie plan aby wybrać się w tamten rejon to polecam nie omijać tej atrakcji.

Wróćmy może jednak do samej czekolady. 😍

Dobroczynne właściwości były znane już za czasów Azteków i Majów! Naukowcy zainteresowali się jednak na poważnie tym tematem dopiero w 20 wieku. I wówczas wpisano gorzką czekoladę na listę leków jako substancję poprawiającą funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych.

Na podstawie moich własnych odczuć czekolada jest lekarstwem na całe zło tego świata 😁

Cieszę się że badania naukowe to potwierdzają 😁😁😁

  1. Jedzenie gorzkiej czekolady uszczęśliwia

Flawonoidy zawarte w kakao powodują zwiększenie m.in. produkcji neuromodulatorów odpowiedzialnych za dobry nastrój zwanych endorfinami. Większe ilości endorfin mogą łączyć się z receptorami opiatów w mózgu i powodować uczucie euforyczne.

Dodatkowo zmniejszają uczucie bólu oraz zmniejszają negatywne skutki stresu.

Czekolada jest głównym źródłem tryptofanu czyli aminokwasu który jest prekursorem serotoniny. Myślę że wiele osób słyszało o serotoninę która jest neurotransmiterem szczęścia i pozytywnego nastroju.

Mało tego! Czekolada jest też źródłem anandamidu – molekuły która powodu jest uczucie błogości.

Kolejnym składnikiem wpływającym na nasz nastrój jest fenyletylamina czyli neurotransmiter powodujący kaskadę reakcji w mózgu prowadzących do powstania uczucia podobnego do miłości.

Podobne działanie ma teobramina również znajdująca się w czekoladzie.

2. Gorzka czekolada poprawia przepływ krwi do mózgu

Badania naukowe potwierdziły bezsprzecznie że składniki gorzkiej czekolady poprawiają czas reakcji, ulepszają pamięć, potrafią zwiększyć czas skupiania uwagi. A zwiększony dopływ krwi do mózgu wpływa na poprawę umiejętności rozwiązywania problemów.

Również flawonoidy znacznie poprawiają przepływ w naczyniach mózgowych co poprawia czynności mózgu zarówno u dzieci jak i u dorosłych! W badaniach przeprowadzonych na młodych dorosłych sprawdzano przy jakiej dawce osiągnięte są te efekty. Okazało się ze już pojedyncza dawka kakao pozwalała uzyskać ten skutek.

Zwiększony przepływ krwi w mózgu pozwala na poprawę pamięci krótkoterminowej o 30%, a poprawa krążenia krwi w obrębie móżdżku zapobiega demencji u osób starszych.

3. Antyoksydanty gorzkiej czekolady neutralizują wolne rodniki

Mózg zarówno dorosłego jak i dziecka zużywa bardzo dużo bo aż 20% tlenu pobranego przez organizm.

Przez to mózg jest bardziej wrażliwy na niekorzystne działanie wolnych rodników. Zastanawiasz się jak działają wolne rodniki? Atakują one nasze komórki aby wypierać cząsteczki tlenu. Dzieje się to podobnie jak tlen atakuje cząsteczki w metalu powodując rdzę. A na przykład możesz zobaczyć wolne rodniki w akcji jak działają gdy zostawisz przekrojone jabłko lub awokado aby zobaczyć jak robi się brązowe.

A na naszej skórze możemy zobaczyć inne działanie wolnych rodników : zmarszczki, przebarwienia posłoneczne i inne związane z wiekiem podobne zmiany.

I pomyślmy że te same wolne rodniki działają cały czas też w naszych mózgach, a antyoksydanty je neutralizują aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu komórek.

Analizując kakao stwierdzono, że zawiera ono więcej antyoksydantów niż inne zdrowe produkty jak np acai, borówki, czy granaty. W porównaniu z antyoksydantami w kawie i zielonej herbacie okazuje się, że kakao ma ich mniej niż kawa ale więcej niż zielona herbata.

4. Gorzka czekolada poprawia zdolności uczenia, pamięć i skupienie

Flawonoidy zawarte w kakao potrafią penetrować i odkładać się w hipokampie czyli regionie mózgu odpowiedzialnym za naukę i pamięć.

W każdym kraju badania kliniczne na dzieciach są rzadsze i trudniejsze do zorganizowania niż na dorosłych ze względu na względy etyczne. Jednak gdy przeprowadzono badanie na seniorach podając im żywność z dużą zawartością flawonoidów dostrzeżono dużo lepsze wyniki testów kognitywnych w porównaniu z grupą kontrolną.

Czekolada zawiera także kofeinę która jak wszyscy wiemy już w małych dawkach poprawia pamięć, nastrój i koncentrację.

Zastanawiacie się czy 60% gorzka czekolada zawiera więcej kofeiny niż kawa lub herbata?

Otóż jest jej więcej niż w zielonej herbacie i sporo więcej niż w kawie ale mimo to jej ilość jest relatywnie mała zatem jedzenie porcji czekolady nie sprawi nam problemów z zasypianiem.

5. Magnez zawarty w gorzkiej czekoladzie obniża odczuwanie stresu

Każdy z nas kiedyś widział w telewizji reklamy preparatów magnezu mających pomóc w relaksacji. I jest to potwierdzone że poprzez hamowanie wydzielania kortyzolu czyli hormonu stresu, jednocześnie obniża ona jego odczuwanie.

Wiele osób bardzo docenia to działanie czekolady i właśnie dlatego zawsze chce mieć ją blisko.

Ale ten minerał ma też inne działania – poprawia pamięć, uwagę, nastrój, sen, a także zwiększa naszą elastyczność na nerwowe sytuacje.

6. Gorzka czekolada pomaga kontrolować głód

To dość ciekawy temat. Oczywiście czekolada sama w sobie jest często przedmiotem pragnienia, a moje dziecko oddałoby każdy obiad za porcje czekolady, ale… udowodniono, że rzeczywiście hamuje głód. Jednak dotyczy to tylko i wyłącznie czekolady gorzkiej o dużej zawartości kakao i wysokiej jakości. Czekolady tanie z przeważającą ilością cukru, mleka i innych dodatków działają wręcz odwrotnie – czyli zwiększają głód. I to nie tylko głód jedzenia czekolady, ale także wpływa na mniejsze spożycie jedzenia tzw. fast food różnych typów – zarówno słodkich jak i słonych czy tłustych. Zatem pomaga dokonywać lepszych wyborów dietetycznych, zmniejszyć ilość spożywanych kalorii oraz nie dopuścić do nadwagi czy otyłości a nawet obniżyć wagę.

Co ciekawsze, efektu tego nie uzyskano przy zastosowaniu tabletek o składzie czekolady, co świadczy o istotnym wpływie samego smaku kakao i gorzkiej czekolady dla tych dalszych wyborów dietetycznych.

I jeśli uważacie że nie dotyczy to dzieci to niestety jesteście w błędzie – wystarczy przyjrzeć się dzieciom na placu zabaw czy w przedszkolu – ile z nich ma nadwagę czy otyłość? Niestety zbyt wiele! Temat popularyzacji np. dosładzanych jogurtów jako produktów dobrych dla dzieci i innych tego typu wynalazków to temat na ….książkę niestety. Ale pamiętajmy, że gorzka czekolada to czyste zdrowie.

7. Gorzka czekolada ochroni mózg na zawsze

Mamy do dyspozycji bardzo wiele badań naukowych opisujących użycie czekolady jako wsparcia w leczeniu chorób mózgu np demencyjnych czy stanach poudarowych.

Same antyoksydanty o których już pisałam wcześniej mają funkcję zmniejszającą ryzyko zmian demencyjnych, a spożycie systematyczne gorzkiej czekolady poprawiało wyniki testów kognitywnych u osób z już rozpoznaną demencją.

Gorzka czekolada obniża ciśnienie tętnicze i …zmniejsza insulinooporność! Czy to istotna informacja tylko dla cukrzyka? Nie!

Jeśli komórka mózgu staje się odporna na insulinę, wówczas nie jest w stanie pobrać glukozy której potrzebuje do funkcjonowania i przez to umiera. Jedna z hipotez etiologii choroby Alzheimera wiąże się właśnie z tą teorią.

Każda komórka naszego organizmu ma zaprogramowaną śmierć, ale spożywanie produktów bogatych we flawonoidy sprawia że proces ten jest spowolniony, zatrzymany a w czasem zmiany związane z wiekiem cofają się.

8. Gorzka czekolada sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej jelit

Dość nietypowa korzyść płynąca ze spożycia czekolady to właśnie korzystny wpływ na bakterie jelitowe. I co ciekawsze jest to bardzo istotne dla mózgu!

Lactobacillus i Bifidobacterie to dwa najistotniejsze szczepy ludzkiej flory bakteryjnej jelit. Zachowują się jak antyoksydanty chroniąc mózg przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. I tutaj obserwujemy, że gorzka czekolada działa jak probiotyk, który utrzymuje niski poziom bakterii niekorzystnych oraz wysoki tych wartościowych. Natomiast wysoki poziom tych niekorzystnych bakterii szkodzi w ten sposób, że obniża poziom neurotransmitera nazywanego BDNF, który pilnuje aby istniejące komórki mózgu były zdrowe oraz stymuluje powstawanie nowych.

9. Jedzenie gorzkiej czekolady sprawi że będziesz bystrzejszy

Pisałam już o tym, że jedzenie czekolady poprawia koncentrację, pamięć i przyspiesza proces uczenia.

Istnieje tez ciekawe badanie naukowe które wskazuje, ze istnieje korelacja pomiędzy średnią ilością spożywanej czekolady przez mieszkańca danego państwa a ilością przyznanych nagród Nobla w danej populacji. I nie jest to żart a poważne badanie naukowe opublikowane w „New England Journal of Medicine” czyli jednym z najistotniejszych czasopism naukowych w medycynie.

Dlatego warto wziąć na serio informacje że gorzka czekolada działa neuroprotekcyjnie, zwiększa „elastyczność” mózgu i wiąże się ją z większą inteligencją.

Gorzka czekolada zasługuje na miano „pożywienia dla mózgu”. Poprawia jego dobrostan, uwagę, sprawia że czujemy się szczęśliwsi. Chroni mózg przed starzeniem i oksydacją utrzymując prawidłowe jego funkcjonowanie na wiele lat.

Jaką czekoladę warto wybierać?

Generalnie przyjmuje się że efektów zdrowotnych można oczekiwać przy 70% zawartości kakao, ale jeśli nie przepadasz za tak silną goryczą możesz zacząć od 50% i stopniowo podwyższać stężenie.

Czekolada mleczna a tym bardziej nie będąca tak naprawdę czekoladą – biała – nie mają tego efektu a wręcz mogą być szkodliwe ze względu na dużą zawartość cukru.

Czasem spróbuj też kruszone ziarno kakaowca – jest mega gorzkie ale ma swój urok a jest jeszcze zdrowsze ponieważ nie ma dodanego cukru i nie było prawie wcale przetwarzane – suszenie i fermentacja i gotowe.

Dziękuję że dotarliście do końca wpisu 🙂 Życzę smakowitej czekolady bez cienia wyrzutów sumienia. Miłego dnia

ZAJRZYJ TEŻ DO INNYCH WPISÓW:

A MOŻE COŚ ZE SKLEPU?