Kiedy twój noworodek patrzy na świat:

 
  • widzi wyraźnie z odległości 13 cali od twarzy > może śledzić wzrokiem podobające się mu przedmioty a także oglądać dwa przedmioty naprzemiennie jeśli są w odległości 10 – 13 cali
  • obserwuje krawędzie figur i wzorów co umożliwia kontrast pomiędzy wzorem a tłem
  • widzi i rozróżnia kilka kolorów
  • rozróżnia kształty i wybiera sobie ulubiony
  • dostrzega głębię i trójwymiarowość przedmiotów

W badaniu naukowym mającym na celu określenie i wyodrębnienie konkretnych wzorów i ich rzutowania na siatkówce stwierdzono, że noworodek może widzieć szesnaście pasków na powierzchni kwadratu 1 calowego, bez rozmazanego obrazu.
 
[Źródło: Fantz, R. “Maturation of Pattern Vision in Young Infants.” Journal of Comparative and Physiological Psychology, Vol. 55 (1962), pp. 907-17.]
 
W wieku dwóch miesięcy oczy dojrzewają na tyle, że pracują jakby wspólnie, pojawia się zdolność widzenia stereoskopowego – czyli widzenia przestrzennego. Jest w stanie zobaczyć przedmioty na końcu noska.
 
Możesz już oddalić zabawki na odległość 20 cali i maluszek nadal będzie widział ostro.
 
W wieku trzech miesięcy będzie już widziało przedmioty z odległości 10 stóp z obuoczną percepcją głębi i odległości.
Fiksacja
 
Noworodek nie tylko wyraźnie widzi w momencie urodzenia się, ale też potrafi intencjonalnie spojrzeć na konkretny, podobający się przedmiot.
 
Początkowo niemowlę potrafi skupić się na jednej rzeczy od 4 do 10 sekund. Jeśli nadal jest zainteresowane, wówczas zmienia odległość lub przesuwa, czy obraca przedmiot i przygląda się z innej strony.
 
Powtarzające spotkania z lubianym obiektem pomagają stopniowo zwiększać czas skupienia na nim. Niektórzy rodzice zauważyli, że możliwości koncentracji ich noworodków wzrosły w ciągu jednego tygodnia z 10 sekund do 60 a nawet 90 sekund, po tym jak przez 3 minuty dziennie oglądały czarno- białą szachownicę.
 
Dzięki takim właśnie badaniom wiemy, że fiksacja czy koncentracja uwagi pomaga w nauce. Jeśli twoje dziecko potrafi się skoncentrować na jednym obiekcie, informacja o nim trafia mózgu, co go pobudza i stymuluje do dalszego rozwoju. [Źródło: Dr. Ludington-Hoe, S., “How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books, 1985, p. 74.]
 

Śledzenie

 
Od niemowląt często wymaga się aby podążały wzrokiem za przyjemnymi dla nich przedmiotami, które im prezentujemy. Im bardziej atrakcyjny przedmiot, tym dłużej dziecko wodzi oczyma. Jednak przez pierwsze dwa miesiące życia jest to bardzo trudne choć nie niemożliwe.
 
Kiedy używasz wysoko kontrastujących kształtów i wzorów, które powoli przesuwasz w polu widzenia maluszka, będzie bardziej się starało, ponieważ stymulator będzie dla niego atrakcyjny.
 
Śledzenie pozwala dziecku określić położenie przedmiotu w przestrzeni. Uczy się, że przedmiot może różnie wyglądać podczas ruchu, ale ostatecznie nie zmienia to jego wyglądu.
Źródło: Dr. Ludington-Hoe, S., “How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books,

Skanowanie

 
Dziecko porusza oczami patrząc raz na jeden przedmiot, raz na drugi.
Skanując, próbuje objąć wzrokiem cały przedmiot i go porównać.
 
Zdolność ta pomaga rozróżniać wszystkie przedmioty w jego otoczeniu. Zajmuje to dziecku jakiś czas zanim zacznie zauważać przedmioty w otoczeniu.
 
Źródło: Dr. Ludington-Hoe, S., “How to Have a Smarter Baby”, Bantam Books, 
 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NT WZROKU DZIECI? ZAMÓW KONSULTACJĘ ONLINE:

INNE WPISY:

ZAJRZYJ TEŻ DO SKLEPU: