Bezpieczeństwo w maseczce ochronnej: dlaczego nie należy stosować jej u małych dzieci zwłaszcza poniżej 2 roku życia?

W związku z sytuacją epidemiologiczną pojawiają się nowe rekomendacje na całym świecie. Także u nas planuje się wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych u wszystkich w miejscach gdzie dystans między osobami jest trudny do zachowania. Jednak nawet jeśli zostanie wprowadzony taki nakaz to i tak wszystkie światowe organizacje mówią, że nie dotyczy on małych dzieci zwłaszcza do lat dwóch, ani każdego kto ma problemy z oddychaniem, czy problemy z poruszaniem się i nie jest w stanie samodzielnie zdjąć maseczki.

Wiele osób we własnym zakresie szyje maseczki z tkanin medycznych ale tez ze zwykłej bawełny i to super że tyle osób chce się włączyć w hamowanie tej pandemii.

Jednak nie można ich stosować u małych dzieci ponieważ mogą im wyrządzić więcej szkody niż pożytku!

Dlaczego maseczki ochronne są zalecane w przestrzeni publicznej?

Aby hamować transmisję wirusa w społeczeństwie. Wiele osób nie ma objawów ale jest nosicielami i może transmitować go na kogoś osłabionego i podatnego na infekcję.

Jakie są rodzaje masek?

Materiałowe np bawełniane które mogą być wykonywane we własnym zakresie w domu i które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa tworząc barierę dla osoby noszącej, aby nie kichnęła na kogoś czy nie kaszlnęła będą nieświadomym nosicielem.

Maseczki chirurgiczne zapobiegają infekcji w podobny sposób jak te z tkaniny, ale dodatkowo chronią też osobę noszącą (przede wszystkim stosowane są przez służbę zdrowia) przed płynami ustrojowymi innych (także przed śliną, czy krwią)

Maseczki z filtrami N95 i N97 to maseczki które powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia podczas badania pacjentów – chronią noszącego przed zarazkami rozproszonymi w powietrzu. W sytuacji pracy wyłącznie z osobami z groźnymi infekcjami konieczne jest przeszkolenie takich osób w celu prawidłowego dopasowania maseczki aby spełniała swoje funkcje.

Dlaczego moje małe dziecko nie powinno nosić maski?

Drogi oddechowe dzieci są znacznie mniejsze a oddychanie przez maskę jest dla nichc jeszcze trudniejsze niż dla dorosłych

Używanie maski u dzieci zwiększa ryzyko uduszenia.

Gdy dziecku trudniej się oddycha, stopniowo otrzymuje mniej tlenu, osłabia się i wówczas może je być w stanie samodzielnie zdjąć te maseczkę w sytuacji awaryjnej.

Dziecko nieco starsze które może już mieć teoretycznie maseczkę ale jej nie toleruje, będzie cały czas dotykało jeszcze więcej do twarzy niż bez niej i przez to maseczka spowoduje dodatkowe narażenie.

Nie istnieją maseczki N95 zaaprobowane do użytku u dzieci.

Jak mogę ochronić moje małe dziecko?

Można ograniczyć kontakty społeczne do minimum

Jeśli musisz wyjść z dzieckiem, istotne jest aby osłonić wózek dziecka (ale nigdy niemowlęcia!) pieluszką lub cienkim kocykiem, co pomaga ochronić dziecko ale pozwala swobodnie oddychać.

Staraj się aby Wasze ręce były zawsze czyste. Częste mycie rąk przy użyciu mydła i wody przez minimum 20 sekund jest optymalne, ale warto tez pamiętać o min 60% alkoholu do odkażania.

Odkażajmy przedmioty codziennego użytku jak klamki, włączniki światła, piloty, telefony, blaty często.

Starsze dzieci mogą spróbować ograniczyć dotykanie twarzy

Jeśli musimy wyjść z dzieckiem starajmy się aby wyjście trwało jak najkrócej i zachowajmy zawsze dystans 2 metrów od kolejnej osoby.

Myjmy ręce dzieci i własne zaraz po powrocie do domu

Jeśli karmisz piersią i masz objawy przeziębienia kontynuuj karmienie ale staraj się ograniczyć okazje do zarażenia malucha:

Myj ręce przed dotykaniem dziecka

Noś maseczkę gdy trzymasz i/lub karmisz dziecko

Jeśli używasz ściągaczki do mleka umyj ręce przed dotknięciem ściągaczki i innych części urządzenia, a także pamiętaj o każdorazowym myciu i odkażania urządzenia

Pamiętajmy, że każda maseczka utrudnia oddychanie – powietrze które wdychamy ( my i dziecko) nosząc maseczkę ma więcej CO2 niż mieć powinno przez co nasz mózg otrzymuje mniej tlenu. Może to powodować przy kilkugodzinnym noszeniu silne bóle głowy oraz uczucie osłabienia.

Pilnujmy aby małe dzieci nie nosiły maseczek!

Starsze dzieci najkrócej jak to tylko możliwe. Ograniczona ilość tlenu przez dłuższy czas ma również swój niekorzystny wpływ na mózg zwłaszcza taki który dopiero się rozwija.

ZOBACZ INNE WPISY:

ZAJRZYJ DO SKLEPU: