Co myślisz kiedy słyszysz słowo patriotyzm? Już pod koniec wpisu okaże się że jesteś większym patriotą niż myślisz!

W dzieciństwie moja Babcia Jadwiga opowiadał często o patriotyzmie, o szacunku dla swojego pochodzenia i tradycji – i tak to widzę. Jest to wyraz szacunku.

Słowo „patriotyzm” oznacza „miłość ojczyzny”. Wywodzi się z języka łacińskiego, od wyrazu „patrio”, który znaczy „rodzina”, „plemię”, „naród wywodzący się od wspólnych przodków, ojców” – „ojczyzna”. Patriotyzm jest rozumiany między innymi jako postawa umiłowania, oraz wspomnianego szacunku dla własnej Ojczyzny. Żyją ludzie, którzy bardzo kochają swoją Ojczyznę. Są także i tacy, których patriotami nie można nazwać.

Polska – nasz kraj jest naszą Ojczyzną, którą powinniśmy kochać i szanować. Uważam, że aby człowiek był prawdziwym patriotą, należy kształtować w nim tę postawę już od najmłodszych lat. 

Co ciekawe część osób wiąże go z nacjonalizmem czy faszyzmem a jest to kompletnie błędne skojarzenie. W dzisiejszych czasach bez większego trudu możemy nawiązać kontakt z osobami z innego kraju czy wychowanych w kompletnie innej kulturze i obyczajach, które dla nas mogą być czasem trudne do zrozumienia. Tak jak nasze zwyczaje czy tradycje nie muszą być zrozumiałe dla innych – mamy inne doświadczenia i tradycje. Ale czy znajomość innych kultur usprawiedliwia nas od znajomości naszej własnej historii?

Tak jak warto znać wiele kultur i obyczajów, tym bardziej należy poznawać tradycje własnego Narodu, historię, wartości które pomogły nam dziś być odrębnym narodem i mówić własnym językiem. Nie muszę nikomu przecież tłumaczyć jak wielką wartość kulturalną i historyczną ma tradycja Polska.

A dodatkowo dzieci mogą się świetnie przy tym bawić!

Dlaczego warto mówić o patriotyzmie?

Naród jest jak rodzina. Świadomość posiadania rodziny i będąc jej częścią sprawia, że dzieci czują się bezpieczniejsze i co za tym idzie są silniejsze. W ten sposób nawet mieszkając poza granicami naszego kraju, gdzie dziecko nie jest „u siebie” i ma poczucie że nie do końca przynależy do tego miejsca ważne jest aby przekazywać i kultywować tradycje z których się pochodzi – aby dziecko zyskało korzenie stanowiące fundament dalszego wzrostu. Ale mieszkając w Polsce także musimy dbać o tradycje – poczucie wspólnoty wzmacnia i daje sile do zmieniania świata.

Tutaj warto pamiętać zarówno o historii naszego Kraju, baśniach, tradycjach właściwych dla konkretnych regionów Polski ( sami wiecie jak bardzo różnią się tradycje na Podkarpaciu od tych na Kaszubach na Śląsku czy Kujawach). 

Pamiętajmy o historiach związanych z naszymi rodzinami. Warto posłuchać opowieści z czasów II Wojny Światowej, czy innych które dziadkowie chcą nam i dzieciom przekazać. Opowiedzmy nasze przeżycia, dzięki temu dziecko poczuje się bardziej podmiotowo, poczuje się częścią tej całości jaką jest Wasza Rodzina. Poczuje tę odpowiedzialność za swój dom, będzie bardziej świadomie uczestniczyło w rozmowach, starało się określić własny pogląd i go bronić.

Wszystkie tradycje są unikalne dla danego kraju i świadczą o jego odrębności i wyjątkowości.

Poczuje że takim wyjątkowym domem jest też Polska i że jest to wartość, której też należy bronić. 

Jak wspierać patriotyzm w domu?

Moja Babcia Jadwiga czytała „Pana Tadeusza”, a Jej Mama znała tę książkę na pamięć ponieważ posiadanie takich książek groziło utratą życia całej rodziny. Kiedyś było ciężko być Polakiem. Warto o tym pamiętać, warto dbać aby sytuacja taka się nie powtórzyła.

Dbajmy o nasz dom!

Nie musimy godzinami oglądać filmów historycznych, przeglądać starych map i roczników w archiwum.

Wystarczy trochę kreatywności i szczypta dobrej zabawy.

Możemy wspólnie oglądać flagi i godła różnych krajów, odwiedzić (po pandemii) muzea które często są atrakcyjne i multimedialne poświęcone wydarzeniom historycznym – np. Muzeum Chopina, Wyczółkowskiego, II Wojny Światowej, wymieniać można bardzo długo.

Dla młodszych super pomysłem są skanseny w których często są różne warsztaty – od bursztynnictwa, przez garncarstwo, zielarstwo i wiele innych zadań – dla nas bomba!

Pamiętajmy o przypomnieniu sobie i dziecku jaką rocznicę obchodzimy – jakie wydarzenie wspominamy?

Pokażmy obrazy znanych Polskich władców – są nawet na banknotach, opowiedzmy kilka słów aby dziecko czuło że wie co się wokół niego dzieje, że wie skąd pochodzi.

Jak wiele wartości wnoszą stroje regionalne – sama miałam kiedyś możliwość nauki wyszywania góralskich ozdób na ubrania odświętne które przecież są używane do dziś! Do dziś pamietam jak wspaniałe było to doświadczenie. Polecam każdemu spróbować. Chociaż sama jestem z Kujaw to jednak te góralskie robią ogromne wrażenie.

Święta będą okazją do porównania dań z różnych regionów Polski – a są one bardzo różne! Często wynikają z historii tego regionu. Warto się takich rzeczy też dowiedzieć i przekazać nowemu pokoleniu.

Stare polskie baśnie i ludowe legendy niosą często wielką wartość zarówno historyczną, jak i etyczną. Dzieci uwielbiają baśnie np.: „ Królewna Żabka” „Toruńskie pierniki”, „Smok Wawelski” czy „Król Popiel”.

Są zarówno książki jak i słuchowiska dla dzieci. Bardzo fajne – polecam!

Inne książeczki z tej serii to m.in:

SMOK WAWELSKI – klikając na tytuł możecie ją odnaleźć już na stronie sklepu Tania Książka.pl

“TORUŃSKIE PIERNIKI” – dostępne po kliknięciu

Czym jeszcze jest patriotyzm?

Patriotyzmem jest też zwiedzanie pięknych miejsc w Polsce i wypoczynek wśród polskiej przyrody. Warto aby dziecko wiedziało jak pięknie może być tuż „obok”.

Co powiecie na jazdę konną wzdłuż brzegu Bałtyku?

W naszym województwie są przepiękne pola lawendy gdzie organizowane są warsztaty, zwiedzanie, a dzieci zdobywają wiedzę ogrodniczą przy okazji.

A może Wasze dziecko samo chce porozmawiać o różnych regionach Polski i gdzieś konkretnie się wybrać – np do zamku w Malborku?

Kiedy przyjdzie wiosna pomyślmy o zrobieniu i topieniu Marzanny, wybierzmy się na kolendowanie, a we Wszystkich Świętych odwiedźmy groby przodków z rodziny i bohaterów historycznych.

Wytłumaczmy dzieciom skąd wzięły się kolory na naszej fladze i dlaczego akurat takie są!

Jakie były wcześniej i skąd zmiany.

Śpiewajmy wspólnie hymn Polski. Powiedzmy o tym że wcześniej był inny i dlaczego się zmienił.

Pokażmy dzieciom Herbarz Polski – rodziny herbowe i ich historie to nie lada atrakcja. 

Jako rodzice / opiekunowie mamy ogromny wpływ na rozwój naszych dzieci, one nam ufają bezgranicznie! Przekażmy im jak najwięcej dobra.

W naszym sklepie jeszcze w tym tygodniu ląduje kolejny produkt – tym razem PAKIET EDUKACYJNY – na temat wiedzy o świecie i patriotyzmu właśnie – zarówno w wersji PDF jak i wydrukowanej – wybierz jak wolisz! Znajdziesz tam pięknie przygotowane ilustracje które przyciągną uwagę dziecka i poszerzą jego wiedzę o świecie.

Powodzenia kochani!

ZOBACZ TEŻ INNE WPISY: