Na całym świecie rośnie fala nadwagi i otyłości także wśród kobiet pomimo panującej ostatnio mody na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Jedna trzecia kobiet w USA jest otyła. A w Polsce? Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30%. Mało tego – coraz częściej w Polsce także dzieci są otyłe. W badaniach WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Co więcej, dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych.

Myślę że każdy wie, że zbyt duża waga to nie tylko dyskomfort ale też mnóstwo poważnych zdrowotnych konsekwencji. Prowadzi do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób. Nadwaga a jeszcze bardziej otyłość oddziałuje bardzo niekorzystnie na nasz organizm – nad tym pewnie każdy kiedyś się zastanawiał, ale ciekawa jestem czy kiedykolwiek przeszło Wam przez myśl że waga matki ma wpływ na rozwój dziecka? I nie mam tu na myśli ani przekazania otyłości ani złych wzorców tylko samego negatywnego oddziaływania na rozwój mózgu!

Czy to w ogóle możliwe?

Okazuje się że niestety TAK!

Matka może zaszkodzić dziecku także w ten sposób.

Badania naukowe z ostatnich lat pokazują że okołoporodowe narażenie dziecka na matczyną otyłość, jej choroby metaboliczne (w tym cukrzyce i nadciśnienie), a także na niezdrową dietę matki posiada ogromny i długotrwały wpływ na zachowanie i psychikę dziecka.

Niestety w ostatnim czasie obserwujemy stały przyrost osób z nadwagą i otyłością.

Badacze obserwują współwystępowanie tych czynników od około 30 lat. Wnioski są ewidentne: choroby metaboliczne i otyłość matki zwiększają prawdopodobieństwo ADHD, objawów z obszaru spektrum autyzmu, napadów złości, depresji, schizofrenii, ale tez zaburzeń odżywiania (jak anoreksji, bulimii czy uzależnienia od jedzenia) a także zaburzeń kognitywnych u dziecka.

Nie wiem jak Wy, ale kiedy ja to przeczytałam – byłam dość zaskoczona, że istnieją dowody na aż tak duży wpływ otyłości. Tymczasem wykazuje to wiele badań naukowych z całego świata – jeśli jesteście ciekawi – zgooglujcie sami: (Rodriquez, 2008 i 2010; Chen 2014; Reynolds 2014; Dobbs 2011; Jones 1998; Schaefer 2000; Rising 2005). A to tylko niektóre z prac!

W momencie najbardziej intensywnego rozwoju organizmu, jest ono narażone na zbyt duże ilości tłuszczów, cukrów, hormonów (insulina, leptyna), oraz czynników prozapalnych. Substancje te odpowiedzialne są za zmiany w układzie regulacji nerwowo- hormonalnej a przez to w rozwoju całego mózgu dziecka. Co także ciekawe, swój znaczny udział mają tu także czynniki stanu zapalnego – np znane nam CRP, którego obecność w życiu płodowym powoduje znacznie wyższe ryzyko zaburzeń zachowania chorób psychicznych.

Zbyt wysokie BMI przed ciążą i w trakcie nie jest tu jedynym czynnikiem. Także sam znaczny wzrost masy ciała kobiety podczas ciąży ma znaczenie i powoduje konkretne zaburzenia u dziecka!

Dodatkowo wykazano tu wpływ innych czynników jak:

*obecność chorób metabolicznych (cukrzyca oraz cukrzyca ciążowa, nadciśnienie ciążowe),

*znaczna ilość spożywanych słodyczy podczas ciąży,

*uboga ilość kwasów omega-3 w diecie ciążowej,

*wzrost BMI w ciągu pół roku od porodu!

Jeśli zastanawiacie się nad wiarygodnością takich badań to napiszę, że są to badania prospektywne czyli prowadzone w czasie, zaplanowane i prowadzone na konkretnej grupie osób, a nie na podstawie informacji z przeszłości. Wyniki badań oparte są na wnioskach dotyczących grupy kilku tysięcy osób a same badania trwają wiele lat zanim opisane są w czasopismach medycznych.

Wiadomo że nikt nie jest idealny ale warto jednak zweryfikować własną wagę i pamietajmy że zawsze jest dobry moment aby schudnąć i aby zacząć zdrowo się odżywiać (nie piszę tu dietach eliminacyjnych). Nawet jeśli nasze dzieci są już starsze warto aby wyniosły z domu nawyk zdrowego odżywiania. Czego i sobie życzę! 😜🙏😁

ZOBACZ INNE WPISY:

ZAJRZYJ DO SKLEPU: