Każdy z nas popełnia błędy, ponosi porażki. Także nasze dzieci! Czy jest to tylko powód do smutku? Czy może z tego wyniknąć coś dobrego?

Zapewne wielu z nas słyszało od rodziców rady abyśmy uczyli się na błędach. Najlepiej innych, ale przynajmniej na własnych. Nie tylko tego aby nie popełnić drugi raz tego samego, ale także aby zrobić progres i przebrnąć przez jakiś problem samodzielnie dzięki własnym doświadczeniom.

Badania naukowe wielokrotnie potwierdzały, że wiedza oparta na własnym doświadczeniom jest najlepiej ugruntowana i pozwala odkryć nowe rozwiązania, prowadzi do innowacyjności.

Gdy uczymy się o słynnych wynalazcach wiemy tylko że osiągnęli sukces, ale rzadko kiedy czytamy o ich porażkach, o tym jak wiele lat odnosili klęski, jak byli wyśmiewani i poniżani zanim osiągnęli swój cel.

“Nie jestem wyjątkowo mądry. Po prostu dłużej się zastanawiam nad problemami.” Albert Einstein, fizyk teoretyk

Ale od czego to zależy czy się nauczymy czegoś na błędach czy nie?

Ma to związek bardziej nami, z naszym podejściem do problemu czy raczej z otoczeniem?

Okazuje się że na temat korzyści mogących wynikać z porażek nie napisano aż tak wiele prac naukowych.

W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto i z Zurichu opublikowali pracę poglądową w której zauważają że porażka jest kluczowa w procesie uczenia, a sytuacje w których porażka faktycznie jest dla danej osoby korzystna zależy od konkretnych okoliczności.

Praca ta zestawia 15 badań naukowców z całego świata na ten konkretny temat. Analizują oni ewentualne korzyści wynikające z porażek w kontekście różnych okoliczności m.in. Matematyki, nauki, robotyki czy nawet gier video. Starają się wyjaśnić co sprawia że pomyłki kształcą w kontekście edukacyjnym.

W jednej z prac twierdzi się że większa motywacja do wznowienia działań po fiasku wynika ze świadomości że jesteśmy blisko ukończenia zadania. I jest tym większa im lepiej zna się sposób w jaki można go zrealizować.

“Jedyne osoby, które nigdy nie przegrywają to te, które nigdy nie próbują” Ilka Chase, aktorka i powieściopisarka

Inni badacze z Izraela natomiast twierdzą, że przebadana grupa nauczycieli osiągnęła korzyści tylko wtedy gdy omawianie swoich klęsk z kolegami z pracy było konstruktywnej nie emocjonalne. Kluczowe znaczenie miała tu zatem interpretacja tych zdarzeń przez grupę.

Jednym ze sposobów miary sukcesów i porażek w szkolnictwie są oceny.

Zauważono także tendencję dotycząca samych ocen i różnego rodzaju testów. Stają się one coraz bardziej istotne zarówno dla szkół, nauczycieli jak i dla uczniów. Ale okazuje się że stały się ważne same w sobie – bardziej jako element posiadania konkretnych ocen a nie jako środek wspierający naukę.

Powinniśmy zarówno my jak i nasze dzieci aktywnie uczyć się na doświadczeniach i uświadamiać sobie co trzeba poprawić, czego się nauczyć. Bez tej świadomości zarówno u nauczycieli jak i uczniów porażka nadal będzie czymś czego się unika i się wyśmiewa a nie jako okazja do przybliżenia osiągnięcia sukcesu.

NIE KRĘPUJ SIĘ – NAPISZ CO MYŚLISZ:

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW:

ZAJRZYJ TEŻ DO SKLEPU: