Czy smartfony i tablety mają wpływ na mózg człowieka? Biorąc pod uwagę ilość i powszechność tych urządzeń w dzisiejszym świecie warto zadać sobie to pytanie. Problem ten dotyczy przecież zarówno lekarzy, nauczycieli, dzieci, rodziców. Niemal każdy ma aktualnie stały dostęp do takich urządzeń.

A czy Tobie łatwo wyjść rano z domu na cały dzień bez smartfona?

Naukowcy którzy poprosili uczestników badania aby pozostawiali swoje urządzenia na różną ilość czasu odkryli że przełamanie tej rutyny posiadania technologii na wyciągnięcie ręki, nawet na bardzo krótki czas, może być zdumiewająco trudne.

Używamy urządzeń elektronicznych do bardzo wielu zadań. Od telefonów biznesowych, poprzez sprawdzanie maili, monitorowanie social mediów, aż po robienie zakupów.

Telefony stały się nieodzownym elementem naszego życia.

Ale czy zależność od smartfonów ma wpływ na nasz mózg?

Smartfon a zdolności kognitywne

Najnowsze badania faktycznie potwierdzają wpływ użytkowania smartfonów na mózg. W badaniu zaprezentowanym na konferencji Towarzystwa Radiologicznego udowodniono, że młodzi ludzie mający stały dostęp do internetu i uzależnienie od smartfona demonstrowali znaczne zaburzenia poziomów neurotransmiterów mózgu w porównaniu do grupy kontrolnej.

W innym badaniu udowodniono także znacznie obniżone zdolności kognitywne które obserwowane były gdy smartfon był w zasięgu ręki, nawet jeśli był wyłączony!

Literatura specjalistyczna podaje wiele badań które to potwierdzają. Eksperci neurobiologii sugerują, że każdy sposób korzystania z telefonu i tabletu ma wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, który może pośrednio zaburzyć prawidłowy sen dziecka, a nawet wspiera pojawienie się i utrwalenie zaburzeń w procesie myślenia dziecka.

Używanie telefonu i tabletu upośledza umiejętności społeczno – emocjonalne

Wielu rodziców używa tabletów jako ostatniej deski ratunku w sytuacjach kryzysowych. Usprawiedliwiamy się, że to tylko trochę i na pewno nie zaszkodzi. Często pojawiają się opinie, że korzystanie z technologii służy edukacji dziecka, a przynajmniej że od korzystania z nich nie stanie się mniej inteligentne niż jest wyjściowo.

Mówienie i przekonywanie że tak nie jest – zwykle spotyka się z atakiem – w dzisiejszym świecie jeśli się nie zgadzasz z powszechną praktyką to znaczy że coś z tobą jest nie tak.

Ale po to właśnie mamy badania naukowe! One są obiektywne. Nie kierują się modą ani wygodą. Mówią prawdę. Przeczucia i pozytywne myśli tu nie wystarczą. Tu trzeba na zimno ocenić i działać.

W czasopiśmie „Pediatria” naukowcy z Uniwersytetu medycznego w Bostonie przyjrzeli się bliżej dostępnej literaturze – wynikom badań naukowych z różnych ośrodków dotyczących używania smartfonów i tabletów, iPadów wśród małych dzieci, których zwykle używają rodzice, jak wspominałam w celu zabawienia, uspokojenia dziecka. Wyniki analiz są zatrważające. Ostrzegają oni z całą powagą że urządzenia te mają szkodliwy wpływ na rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych w stopniu znacznym. „Jeśli rodzic dopuści do tego aby takie urządzenia stały się głównym sposobem uspokajania i odwrócenia uwagi małego dziecka, to czy będzie ono w stanie rozwinąć inny – indywidualny model samoregulacji?” M.in. takie pytanie stawiają naukowcy.

Jednocześnie przekonują że aktywności wymagające bezpośredniej interakcji międzyludzkiej są znacznie bardziej wartościowe niż interaktywne gry multimedialne. Jest to szczególnie problematyczne gdy technologia zastępuje aktywności ruchowe które rozwijają umiejętności senso-motoryczne dziecka.

Nadal jednak pozostaje wiele niewiadomych w kontekście wpływu technologii na mózg i rozwój dziecka. Obecnie prowadzi się badania nad szkodliwością zbyt intensywnego korzystania z tabletów czy smartfonów w zakresie rozwoju umiejętności rozwiązywania problemów które w oczywisty sposób są lepiej wspierane podczas spontanicznej zabawy oraz interakcji z innymi ludźmi.

Twój smartfon może zakłócić Wasz odpoczynek nocny i rytm snu

Używanie tabletu czy smartfona w porze wieczornej wpływa na jakość naszego snu i to nie dlatego że długo sprawdzamy nowości na FB czy odpisujemy na maile, czy gramy w kulki. Eksperci od fizjologicznego snu (tak – są tacy spece) ostrzegają, że specyficzny rodzaj światła emitowany przez te urządzenia jest odpowiedzialny za wspomniane zaburzenia związane z prawidłowym snem nie tylko w trakcie używania, ale także nawet już po jego wyłączeniu.

W badaniu klinicznym naukowcy podzielili badanych na dwie grupy – w jednej osoby miały za zadanie czytać/ przeglądać / używać smartfona 4h bezpośrednio przed snem, a drugiej grupie zalecono tyle samo czasu na czytanie drukowanych książek w stonowanym oświetleniu (jako okulista tylko dodam, że nigdy nie należy czytać przy niedostatecznym oświetleniu 🙏🤪).

Po 5 dniach grupy te wymieniły się zadaniami. Zaobserwowano, że w grupie osób używających iPada przed snem obniża się poziom melatoniny czyli hormonu prawidłowego snu, co powoduje lub nasila bezsenność. Wydłuża to również czas potrzebny na zaśnięcie, a faza REM jest w tej grupie krótsza.

Następnym razem gdy będziesz mieć chęć pograć na telefonie albo pozwolić dziecku obejrzeć bajkę przed snem to zastanów się dwa razy jakie konsekwencje niesie to dla waszych mózgów.

Smartfon rozleniwia mózg

Urządzenia mobilne nie oferują już tylko rozrywki ale też mają wiele przydatnych funkcji jak zapamiętywanie nr telefonu, adresów mailowych, mają alarmy, przypomnienia, kalendarz. Wszystko możesz w oka mgnieniu zgooglować. To dobrze ale też i nie. To znaczy że nie musimy nic z tych rzeczy zapamiętywać – nie ćwiczymy pamięci albo ćwiczymy coraz mniej. Polegamy na kalendarzu w telefonie, Google, przypomnieniach i książce telefonicznej.

Jednak takie poleganie przesadne na takich usługach prowadzi w prosty sposób do rozleniwienia mózgu.

Znalazłam nawet opublikowany wynik badania naukowego dotyczący powiązania pomiędzy stopniu polegania na smartfonie a lenistwie umysłowym. Nie znaczy to że zawsze tak się dzieje od razu ale tendencja tego zjawiska jest niepodważalna.

Prowadzone są też badania nad powiązaniem znacznej częstości użytkowania smartfona czy tabletu z niższym poziomem inteligencji. Badanie to jest wieloletnie i wymaga wielu osób w puli badanej dlatego obserwacje cały czas trwają a przedstawiony wniosek jest wstępny na podstawie dotychczasowych wyników.

Badania nad kompleksowym mechanizmem wpływu urządzeń tych na rozwój dziecka wymaga jeszcze wielu badań. W pewnych okolicznościach przynosi ono także pewne korzyści dla mózgu, jednak dotychczas nie udało się wyizolować konkretnych okoliczności sprzyjających korzyściom rozwojowym.

Bądźmy czujni i ostrożni jako rodzice.

Każdy lek jest prawdziwie bezpieczny dopiero po kilkudziesięciu latach stosowania przez pacjentów gdyż dopiero wtedy ujawniają się wszelkie nieprzewidziane powikłania. Tak też jest ze wszystkim.

ZAJRZYJ DO INNYCH WPISÓW:

I DO SKLEPU: