Dzieci to wulkan energii. Mam czasem wrażenie, że zasilane są niekończącą się baterią. Wystarczy 10 minut drzemki i maluch jak nowy. Do tego zabawki szybko się im nudzą i trzeba coś wymyślać żeby zaciekawić i rozbawić.
Moja Mała uwielbia kolorowe stroje. Co prawda nie znosi spodni, ale za to wszystko inne zmieniałaby kilka razy dziennie. Dwu- czy trzylatek ma już zdolność myślenia abstrakcyjnego i potrafi sobie wyobrazić, że jest księżniczką czy robotem i wczuć się w tę rolę. Wtedy dzieci zaczynają lubić przebieranie się.
Szycie strojów na różnego rodzaju bale i uroczystości dziecięce wydaje mi się dość skomplikowane i czasochłonne. Kupowanie ciągle nowych przebrań – drogie. Czy może istnieć kompromis? Niektórzy kupują w sklepach second – hand, ale są osoby, które nie potrafią przeskoczyć bariery psychicznej z tym związanej, a po drugie wybór i rozmiarówka są ograniczone.
Ostatnio jednak dotarłam do książki pt. “Eko-stroje z niby-śmieci” wydawnictwa Jedność i jestem zachwycona. Od razu żałowałam, że nie miałam jej we własnym dzieciństwie! W książce w bardzo przystępny sposób pokazano – krok po kroku, jak ze zwykłych, powszechnych w każdym domu przedmiotów stworzyć coś nowego, magicznego, co odmieni dziecku dzień. Nie trzeba przecież czekać na specjalne okazje – takie stroje nie są finansowo obciążające, a czas ich wykonania jest uważam krótki jak na takie niezwykłe efekty.
Książkę serdecznie polecam. Jest inspirująca, przejrzysta graficznie. Od razu widać spis potrzebnych rzeczy, poszczególne etapy tworzenia przebrania, które opisane są w sposób jasny i zrozumiały.
Są tu tak różne rodzaje przebrań, że nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji w której byłyby one niewystarczające. Od czerwonego kapturka, wróżki, czy księżniczki, poprzez meduzę, robota, czy smoka, po nawet ślimaka z elegancką skorupą. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie zaśmiecamy środowiska.
Krótko mówiąc polecam książeczkę wszystkim fanom kreatywnych zabaw z dziećmi. Myślę, że przyda się nie przez miesiąc ale przez lata. Ja z pewnością skorzystam. Jeśli zainteresowałam Was moją recenzją, możecie książeczkę nabyć TUTAJ.