Pamiętajmy przy całym szacunku do człowieka że jednak należy do królestwa zwierząt. To oznacza że nasz ludzki mózg ma wiele wspólnego z mózgiem zwierząt.

Wszystkie podstawowe jego części jak obszary pozwalające poruszać się, myśleć są podobne.

Podobne ale jednak nie identyczne – gdyż każdy z gatunków zwierząt ma jakąś specyficzną różnicę która czyni go wyjątkowym.

I tak na przykład koty mają świetny wzrok i obszar mózgu odpowiadający za zmysł widzenia jest tu bardziej rozwinięty, psy natomiast doskonale wyczuwają zapachy i u nich bardziej rozbudowany jest ten rejon. Często zaznacza się że to słonie mają najwięcej bo aż 251 bilionów neuronów w mózgu podczas gdy ludzki mózg jedynie 86 bilionów.

Większość owłosionych zwierząt, w tym człowiek – mają dodatkową część mózgu – korę mózgową. Jest to pofałdowana, pomarszczona struktura będąca zewnętrzną warstwą mózgu.

Po co nam kora mózgu? Otóż wykorzystuje ona informacje napływające z narządów zmysłów (smaku, dotyku, słuchu, wzroku) oraz reaguje na bodźce bólowe i przetwarza je tak abyśmy rozumieli co się dzieje wokół nas i następnie mogli wysłać za jej pośrednictwem do innych obszarów mózgu oraz do części ciała tak abyśmy mogli odpowiednio zareagować ruszając się lub komunikując.

Kora mózgowa jest także odpowiedzialna za uczenie się, myślenie czy podejmowanie decyzji.

Ale skoro wszystkie owłosione zwierzęta mają korę to w czym jesteśmy wyjątkowi?

Okazuje się że ludzie mają o wiele większą i bardziej rozbudowaną korę mózgową z większą ilością neuronów w porównaniu do zwierząt o podobnej wielkości a nawet większych.

W przypadku słoni które mają wprawdzie najwięcej bo aż 251 bilionów neuronów, to jednak w samej korze mózgu mają jedynie 5,6 biliona przy naszych ludzkich 16,2 biliona!

Dzięki temu wiemy jak ważny jest stopień pomarszczenia tej struktury mózgu i ilość tych najistotniejszych neuronów kory.

Do tego stopnia że stanowi o naszej wyjątkowości jako ludzi.

Zastanawiasz się może dlaczego tak jest?

Gdy spróbujemy zmieścić płaską kartkę papieru do czaszki będzie to dość trudne, ale gdy ją zgnieciemy nagle okaże się zmieści się tam dużo większa kartka zgnieciona bardzo mocno. Tak samo jest z mózgiem!

Ludzie mają wyjątkową umiejętność mówienia, czytania, pisania, pomysłowość czy zdolność planowania przyszłości.

Dlatego dla nas częścią mózgu najlepiej rozwiniętą która nas wyróżnia jako gatunek będzie ta odpowiedzialna za myślenie czy komunikowanie uczuć i pomysłów czyli kora mózgu.

#mozgczlowieka #koramozgowaczlowieka

ZOBACZ INNE WPISY:

NAPISZ CO MYŚLISZ:

ZAJRZYJ DO SKLEPU: