Pierwsze lata życia są kluczowe dla rozwoju zdrowego wzroku oraz umiejętności potrzebnych do nauki i interakcji z innymi ludźmi. Zachowanie zdrowia oczu dziecka wymaga ostrożności, oraz stałej codziennej obserwacji dziecka aby nie przeoczyć pierwszych objawów problemu.

Jakie są najczęstsze problemy okulistyczne małych dzieci?

Mam nadzieję że poniższy krótki przewodnik pozwoli Ci rozwiać wątpliwości. Pamiętaj że jeśli chodzi o zdrowie zawsze lepiej sprawdzać i zapobiegać niż leczyć. Zawsze lepiej pójść na zbyt wiele badań niż na zbyt mało. To rzutuje na całą przyszłość naszych dzieci.

5 częstych problemów okulistycznych u małych dzieci

  1. Alergie

Mogą być spowodowane wieloma czynnikami: zarówno sierścią ulubionego zwierzaka, roślinami, kurzem, możliwości jest mnóstwo.

Jeśli zauważysz zaczerwienione spojówki dziecka, nadmierne łzawienie oczu jest to sygnał do badania okulistycznego.

2. Zapalenie spojówek

Jest to bardzo popularna infekcja u dzieci- wystarczy potrzeć oczko brudną ręką i gotowe. Zapalenie może mieć różne przyczyny: może być np. bakteryjne, wirusowe.

3. Niedowidzenie

Często towarzyszy temu zez. Jest to zaburzenie typowo występujące od niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa i skutkuje trwałym nieodwracalnym pogorszeniem widzenia. Wymaga stanowczych terapii i systematycznych kontroli okulistycznych.

4. Zaburzenia refrakcji

Astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, które są bardzo częste u małych dzieci. Leczeniem jest odpowiednia korekcja okularowa i systematyczne kontrole okulistyczne.

5. Zez

Zwykle towarzyszy zaburzeniom refrakcji, ale… nagły zez może być objawem np. guza mózgu dlatego nie można tego lekceważyć.

Każdy z tych stanów wymaga pełnej diagnostyki i systematycznego leczenia okulistycznego.

Symptomy problemów okulistycznych małych dzieci

Często dzieci nie potrafią wyrazić swojego problemu zdrowotnego, zwłaszcza gdy nie zaczęły jeszcze mówić. Rodzic musi wykazać się czujnością i pomóc je rozwiązać.

Niektóre z objawów które mogą wskazywać na problem okulistyczny to:

  1. Nadwrażliwość na światło
  2. Unikanie aktywności wymagających precyzyjnego widzenia
  3. Zakrywanie jednego lub obu oczu
  4. Zez
  5. Przyglądanie się przedmiotom np książce ze zbyt bliskiej odległości – czyli mniejszej niż około 30 cm
  6. Mrużenie oczu przy patrzeniu na przedmioty
  7. Częste – uporczywe pocieranie oczu
  8. Przechylenie głowy

Objawy te wydają się niepozorne ale mogą być oznaką dużego problemu okulistycznego.

Oznaki tego że dziecko potrzebuje okularów

Jeśli małe dziecko przygląda się przedmiotów z bardzo bliskiej odległości, niemal dotyka twarzy, przechyla całą głowę przy patrzeniu, to może być znak że jest problem z refrakcją.

Badanie okulistyczne jest ważne dla każdego ale dla dzieci szczególnie. 

Rekomenduje się pierwszą wizytę okulistyczną w pierwszym roku życia dla potwierdzenia, że wzrok rozwija się prawidłowo. Następnie należy zbadać dziecko w 3 roku życia, a potem jeszcze w 6 roku życia.

Nigdy nie można dziecku kupować okularów bez konsultacji z lekarzem okulistą! Jedynie okulary zalecone po gruntownym badaniu okulistycznym włączającym badanie refrakcji po rozszerzeniu źrenic jest podstawą do określenia mocy szkieł okularowych.

Dziecko które nosi okulary wymaga systematycznych kontroli okulistycznych minimum 1 raz w roku jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Zapobieganie i postępowanie przy urazach oczu

Okoliczności urazu oczu u dzieci jest tak wiele że nie sposób wymienić.

Wyobraźnia dzieci jest przecież nieograniczona.

Warto jednak przedsięwziąć środki zmniejszające ryzyko urazu.

  1. Przechowywać środki chemiczne, spraye, żele, kapsułki do prania i zmywania w niedostępnym dla dzieci miejscu tak aby nie kusiły maluchów
  2. Pozwalaj się dziecku bawić jedynie zabawkami odpowiednimi do jego wieku i zachowania.

Np. Jeśli Twoje dziecko je ciastolinę ale bardzo lubi się nią bawić…poszukaj w necie przepisów bardzo prostych na ciastoliny jadalne wykonane z prostych składników znajdujących się w każdej kuchni i pozwól realizować jego pasje w bezpieczny sposób. 

Jeśli Twoje dziecko ma 2 lata to na bank zje klocek lego przynajmniej jeden. W szpitalach są całe wystawy monet, klocków, literek, magnesików, guzików i wielu innych rzeczy wyciągniętych z uszu, nosa, żołądka małych dzieci …i nie tylko.

3. Zabezpiecz ostre krawędzie, zamontuj bramki bezpieczeństwa 

4. Upewnij się że używasz fotelika samochodowego odpowiedniego do wagi Twojego dziecka

5. Jeśli dziecko bawi się kredkami, nożyczkami, linijkami itp… zwiększ czujność – nie tylko dziecko może mieć uraz – wielu rodziców przynajmniej raz w życiu miało uraz oka spowodowany: paznokciem dziecka, kredką, długopisem, nosem pluszowej zabawki, klejem z brokatem, łokciem, piętą… mogę baaaardzo długo wymieniać, serio!

Jak postępować w takiej sytuacji awaryjnej?

Pamiętajcie, ze nawet najlepsza opieka może nie zapaleniec wypadkom. Nie da się do końca ich przewidzieć. 

Dlatego pamiętajcie:

  1. Lepiej zgłosić się do okulisty i otrzymać leczenie drobnego urazu niż potem latami leczyć powikłania nieleczonego od razu.
  2. Jeśli dziecko doznało urazu mechanicznego i w oczku może być albo jest widoczne ciało obce- NIGDY nie usuwajcie go samodzielnie. Lekarz robi to pod mikroskopem ponieważ struktura oka jest bardzo delikatna!
  3. Nie stosuj leków bez konsultacji z lekarzem. Nie stosuj leku po innej osobie. Nie stosuj leku który był otwarty więcej niż miesiąc temu
  4. Nigdy nie pocieraj oka! Nie dotykaj oka! Nie uciskaj oka! Nie nakładaj samodzielnie żadnych opatrunków!

Układ wzrokowy jest u dzieci w fazie intensywnego rozwoju dlatego uraz lub duże problemy refrakcyjne mogą mieć olbrzymi wpływ na dalszy rozwój i całe życie dziecka. Problemy okulistyczne (np. niedowidzenie) obecne w dzieciństwie, jeśli nie są prawidłowo od razu leczone – pozostaną na zawsze i w dorosłym życiu zwykle nie da się ich skorygować. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu dziecku i w razie czego szybko działać.

Jeśli masz wątpliwości zawsze lepiej umówić się na konsultację u lekarza okulisty!

ZAPISZ SIĘ PONIŻEJ

Najnowsze wpisy:

Najczęściej kupowane: